1.Sınıf Öğrenci Velilerine Tavsiyeler

Birinci Sınıfa Başlayan Çocukların Ailelerine Tavsiyeler

Birinci sınıf çocukların hayatında çok önemli bir dönüm noktasıdır. Eğitim nasıl başlarsa öyle gider. Bu yüzden bu kritik dönemin sağlıklı bir şekilde atlatılması gerekir. İyi bir başlangıç yapan çocuklar okul hayatında mutlu ve başarılı olur. Çocukların birinci sınıfa hazır olup olmadığı konusu anneler tarafından en çok merak edilen konulardan birisidir.

Çocuklarınızla birlikte her gün kitap okuyun. Dinleme sırasında çocuklara soru sorarak aktif dinlemelerini sağlayın. Dinlediğini anlama becerilerini geliştirmek için çalışmalar yapın. Okuduğunuz metinle ilgili çocuklara resimler çizdirin. Bu etkinlikler çocukların hayal dünyasını geliştirir. Dün bugün yarın gibi zaman kavramlarını çocuklarınıza öğretin. Sağ, sol, yukarı, aşağı gibi yön cümlelerine konuşmalarınızda yer vererek çocuklarınıza yer yön kavramlarını öğretin.

Çocuklarınızla konuşurken bebeksi konuşmalar yapmayın. Çocuklarınızla tıplı bir yetişkinmiş gibi konuşun. Anlattıklarını dikkatli dinleyin. Her şeyin ismini uygun şekilde söyleyin. Çocuklarınızla sayı sayma oyunları oynayın. Basit usul toplama ve çıkarma alıştırmaları yapın. Çocuklara çevresindeki gördükleri şeylerle ilgili soru sorun. Çocukların soru sormasına uygun ortamlar yaratın. Sorularına ciddiyetle cevap verin. Sorularını kesinlikle geçiştirmeyin. Mantıklı açıklamalar yapın. Soru sorarak düşünme becerilerini arttırmaya çalışın.

Nesneler ve varlıklar arasındaki benzerlikleri ve farklılıkları buldurun. Bu işlemi yaparken oyun tekniğinden yararlanın. Öğreteceğiniz şeyleri ders verme nutuk atma edasında değil oyun havasında verirseniz daha etkili öğretme gerçekleştirebilirsiniz. Sosyal becerilerini destekleyin. Bunun için akranlarıyla vakit geçirebileceği ortamlar yaratın. Sosyal ilişkiler kurması için çocuklarınızı değişik ortamlara sokun.

Okula başlamadan çocuklarınıza harf ve ses öğretmeye çalışmayın. Hatalı öğrenmeler ileride çok zor düzeltilir. Öğretme konusunda çocuklarınıza baskı yapmayın. Çocukların ince motor becerilerini geliştirmek için etkinlikler tasarlayın. Bu amaçla oyun hamurları alıp çocuklarınızla birlikte oynayın. Kum, toprak çamur gibi yoğurma malzemeleri ile değişik şekiller yapmasına imkan tanıyın. Çocuğunuza Legolar alın. Legolardan şekiller oluşturmasına izin verin. Farklı kalınlıkta ip ve kurdeleyi bağlama ve çözme etkinlikleri yaptırın. Küçük boncukları ipe dizme çalışması yaptırın. Çocuklarınıza tekerleme söyleyip bilmeceler sorun. Yüksek sesle anlaşılır şarkılar söyletin. Çocukların özbakım becerilerini (tuvalete gitme, elini yıkama, ayakkabısını çıkarma) kendi başına yapabilme becerisi kazandırın. Çocuklara kendi ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için fırsat verin. Kendi sorumluluklarını yerine getirmeleri için çocukları cesaretlendirin. Çok sık hasta olan çocuklar okula uyum süreci yaşar. Okula başlamadan önce çocukları genel sağlık muayenesinden geçirin. Çocukların öğrenme isteğini arttırın. Öğrendiğiniz bilgileri çocuklarınızla paylaşın.

Add a Comment