Anaokulu Çocuklarının Korku ve Endişeleri

  • Anaokulu ve endişeleri nelerdir?

İş ve ev değiştirdiğinizde ne kadar zorlandığınızı düşünün. Değişiklikte insana zor gelen durum bağlılık duygumuzdan kaynaklanır. Bağlılık duygusu yetişkinlikte olduğu gibi çocukluk döneminde de görür. Küçük çocuklarda görülen bağlılık duygusu aile bireyleri ve nesnelerle sınırlıdır. Çocuklar sizden ve sevdiği oyuncaktan ayrılırken olumsuz davranış sergilemesi onun karakterinden kaynaklanan bir durum değildir. Olumsuz davranışlar hissettiği yoğun bağlılık duygusundan kaynaklanır.

Bağımlılık duygusu bireyde ömür boyu süren bir duygudur. Her zaman her mekanda hissedilir. Hayatta bağlılık duygusu en yoğun çocukluk döneminde yaşanır. Bu dönemde çocuk okula başlar. Ailesinden ilk defa ayrılır. Ayrıldığı vakitleri hiç tanımadığı kişilerle vaktini bilmediği yerlerde geçirir. Okula başlama dönemi çocuk için zor bir dönemdir. Okulda çocuklar kendilerini yalnız hisseder ailelerinden ayrılmak istemezler. Okula yeni başlayan her çocukta bu durum görülebilir. Çocukların bu dönemde yaşayacağı korku ve kaygıları azaltmak bir nevi ailelerin elindedir.

  • Okul Korkusunu Yenmede Aileler Neler Yapabilir?

Çocuğunuzu göndereceğiniz okulu çocuğa iyi tanıtın. Çocuktaki güven problemlerini giderin. Çocuğunuza zaman ayırmanız ve onun hissettiği durumları anlamanız çocuğunuzun kendini güvende hissetmesine neden olur. Çocuğu okulda neler beklediğini anlatmanız çocuktaki kaygıları yok edecektir. Okulun oryantasyon çalışmalarına katılın. Çocuklarınızın duygularını önemseyin ve onları yalnız bırakmayın. Çocukların mizacına uygun hareket edin. Zorluk çeken çocuklar için zorlama yapmayın. Sabırlı olup öğretmenle işbirliği içinde hareket edin. Anaokulu eğitimi almanın yararlarını çocuğa anlatın. Okula gittiğinde başına gelebilecek güzel işlerden bahsedin. Okulla ilgili olumsuz cümleler kurmayın. Yemeğini yemezsen her gün okulda gelirsin gibi okulu kötü gösteren cümleler kurmaktan sakının. Anne ve baba panik yapmamalı ve bu konuda rahat olmalıdır. Anne ve babanın stres ve paniği çocuğa yansır. Okulun güvenli bir mekan olduğunu onu çıkışta mutlaka almaya geleceğinizi anlatın. 

Okula giderken yanında sevdiği oyuncağı götürmek isteyen çocuğa itiraz etmeyin. O oyuncak çocuğunuza güven ve destek verecektir. Bu durum anaokulu öğretmenleri tarafından da hoş karşılanır. Bu konuda endişelenmeyin. Çocuğunuzla okul hakkında konuşun. Okul hakkında neler düşündüğünü öğrenmeye çalışın. Çocukların okula gitmeme istekleri farklı nedenlerden kaynaklanabilir. Okula gitmeme isteğinin neden kaynaklandığını bulup bu nedeni ortadan kaldırmaya çalışın. Bazı okullar çocuklarınızla bir müddet kalmanıza izin verebilir. Alışma döneminde bu fırsatı değerlendirip çocuğunuza alışma sürecinde destek olmalısınız. Sınıfta bulunduğunuz anda çocuğunuzun sınıf içi etkinliklere katılması konusunda çocuğunuzu cesaretlendirin. Çocuğunuza okuldan ayrılırken hoşça kal demesini öğretin. Aksi taktirde çocuğunuz ne zaman gittiğinizi anlamayacak ve sorun çıkarmaya devam edecektir. Okul korkusu olan çocukla dalga geçmeyin. Onun korkularını anlamaya ve gidermeye çalışın. Çocuğunuzun okulda yaşadığı sorunlarla yakından ilgilenin. Öğretmeni ile sıkı diyalog kurun. Okulu sevdirecek sözler söyleyin.

Add a Comment