Boyama Yaptırmanın Çocuğa Katkıları

Boyama yaptırmak çocuğun hayal dünyasını arttırır. Sağ ve sol beyin birlikte çalışır. Çocukların odaklanma becerisini olumlu yönde destekler. Okul öncesi çocuklar için boyama ve resim yapma etkinliği her zaman eğlenceli bir uğraş olmuştur. Özellikle çocuklar ellerini kullanmayı bu dönemde geliştirir. 0-3 yaş gurubu çocuklar için boyama çok faydalı bir etkinliktir. 3 yaşından sonra çocukların el göz koordinasyonu artar. Nesneleri anlama yetisi gelişir. 3 yaşından sonra çocuklar boyama yapmaktan çok resim yapmaya yönelirler.

Boyama küçük çocukların kas gelişimini sağlar. Çocukların el ve göz koordinasyonu artar. Boyama yapan çocuk kendi eserini üretir. Bu da çocukların özgüven duygusunu geliştirir. Resim ve boyama yapan çocuklar odaklanma sorunu yaşamazlar. Uzun süre dikkatlerini bir noktaya toplayabilirler. Bu özellik çocukların akademik başarısına olumlu yönde katkı sunar. Boyama yapan çocuklar nesne ve renkleri öğrenir. Resim çocukların hayal dünyasını yansıtır. Çocukların yaratıcı düşünmelerini sağlar. Boyama işinden sonra çocuklara sorular sormak çocukların anlamlandırma yetilerini güçlendirir. Resmin neye benzediğini neden o rengi kullandığını sormak çocukta ifade becerisini arttırır.

Boyama yapan çocukları kontrol etmek gerekir. Çocuğun kimyasal madde içeren malzemeleri yalaması ve yemesi zehirlenmeye neden olur. Resim malzemesi seçiminde dikkat etmek gerekir. Resim malzemelerinin kanserojen madde içermemesine dikkat etmelisiniz. Boyama sırasında çocuğu mutlaka kontrol etmelisiniz.

Çocuklar boyama ve resim yaparken yaptıkları çalışmalara iç dünyasını yansıtır. Çocukları tanımanın bir yolu da yaptığı resimlere bakmaktır. Çocuğun içsel sıkıntıları resimlerine yansır. Resimler duygusal ve psikolojik mesajlar içerir. Çocukların resimleri dikkatlice incelenmelidir. Çocuklar hayal güçlerini resimlere tam yansıtması için çocukları özgür bırakmalısınız. Hiç yaprak mavi olur mu diyerek çocuğu yeşile yönlendirmek doğru değildir. O zaman çocuklar doğayı taklit eden özgün eserler meydana getirmeyen bireyler haline gelir.

Çocuklar boyama yaparken boş kâğıt kullanmalarına izin verin. Boyama sayfaları çocukların el becerisini geliştirir. Boyama yapan çocuğa aşırı müdahale etmek doğru değildir. Çocuk içinden geldiği gibi çalışma yapsın. Yönlendirme yapmak ve aşırı müdahale etmek doğru değildir.

Add a Comment