Çocuğun Başarısına Nasıl Destek Olursunuz

Çocuğunuzun başarısına nasıl katkıda bulunabilirsiniz?

Başarılı bir evlat yetiştirmek bütün anne ve babaların ortak hedeflerinden birisidir. Başarılı çocuk yetiştirme konusunda anne ve babalara düşen görev ve sorumluluklar vardır. Bu sorumlulukları yerine getirmeden çocukları başarısızlıkla suçlamak büyük haksızlık olur. Uzmanlar anne ve babaların çocukların başarısını artması için yapabileceği şeyleri şu şekilde sıraladı:

  1. SORULAR SORUN: Çocuğunuza basit sorular sorun. Bugün okul nasıl geçti. Bunu her gün sorun. Böylece çocuğa okulun önemli bir yer olduğunu hissettirmiş olursunuz. Okul hakkında hissettiklerini sorun. Okula ilişkin duygu ve düşüncelerini böylece öğrenmiş olursunuz. Okulda onu rahatsız eden durumları öğrenmiş olursunuz. Başarısına engel olan durumları bilir gerekli önlem ve tedbirleri önceden alabilirsiniz.
  2. İHTİYAÇLARINI GİDERİN: Çocukların en önemli ihtiyacı beslenme ve uykudur. Beslenme sağlıklı yaşam sürmesi için gereklidir. Okula kahvaltı yaparak gitmesini sağlayın. Çocuğunuza okul için beslenme çantası hazırlayın. Çocuğunuza iyi bir uyku düzeni oluşturun. Her gün akşam 21.45 ile sabah 7.00 arası uyumasını sağlayın. Kaliteli bir uyku çekmesini sağlayın. Uykusunu alamayan çocuklar başarılı olamaz.
  3. DÜZEN OLUŞTURUN: Evde mutlaka bir düzen olmalıdır. Yemek saati, uyku saati, uyanış saati, ders çalışma saati belli olmalıdır. Evdeki düzene bütün aile fertleri uymalıdır.
  4. VERİMLİ ORTAM: Evde çocukların çalışması için verimli ortam yaratın. Çocuğa ait bir çalışma odası olmalıdır. Çalışma odasında çalışma masası ve kitaplık olmalıdır. Çalışma masasında dikkat dağıtan bilgisayar televizyon tablet olmamalıdır. Çalışma odası sesten gürültüden uzak olmalıdır. Çalışma odası sık sık havalandırılmalıdır. Havasız ortam baş ağrısı yapar. Çalışma odası iyi ışıklandırılmalıdır. Az ya da çok ışık göz sağlığı açısından zararlıdır. Çalışma odasının ısısı iyi olmalıdır. Çok sıcak ve soğuk ortamlar öğrenme için verimsiz ortamlardır.
  5. CESARETLENDİRİN: Çocuklarınızın cesaretini kıracak olumsuz cümleler kurmayın. Çocuk öğrenilmiş çaresizlik yaşayabilir. Çocuğun olumsuz davranışları ile değil olumlu davranışları ile ilgilenin. Çocuklarınızı kıyaslamayın.
  6. SÜRECE ODAKLANIN: Çocukların başarısız olduğu zaman başarısızlığa değil başarısızlığa neden olan etmenlere odaklanın. Başarısızlığa neden olan etmenleri ortadan kaldırınca başarı gelecektir. Olayları değerlendirirken sonuca değil sürece odaklanın. Süreci iyi değerlendirin.
  7. FARKLI ORTAMLARA SOKUN: Çocuklarınızı farklı tür etkinliklere sokun. Böylece sosyalleşmesini, enerjisini boşaltmasını ve kendini ifade etmesini sağlamış olursunuz.
  8. BEKLENTİLERİ YÜKSEK TUTMAYIN: Çocuktan beklentinizi yüksek tutarsanız çocuk başarısız olduğunda kendisini yetersiz hisseder. Bu yüzden yüksek hedefler koymak doğru değildir. Çocuğun yaşına ve gelişimine uygun görev ve sorumluluklar verin.
  9. ÇEVREYİ KONTROL EDİN: Çocuğun arkadaşlarını takibe alın. Olumsuz davranışlara sahip kişilerle arkadaş olmasına engel olun. Çocuklarınızı internet kafe gibi mekanlardan uzak tutun. Çocuğunuzun takıldığı mekanları ve çevreleri bilin.
  10. ÖDÜL VE CEZAYI ETKİN KULLANIN: Olumlu davranışlarını ödüllendirin. Olumsuz davranışlarını hoş görmeyin. Ceza ve ödülü yerinde ve zamanında kullanın.

Add a Comment