Çocuk ve Obezite Sorunu


Çocukların dünyaya gelmesi ile birlikte anne ve babaların en önemli meselelerinden birisi çocukların beslenme sorunudur. İlk 6 ay anne sütü ile beslenen çocuklar 6.aydan sonra ek gıdaya ihtiyaç duyar. Ek gıda yedikçe ailelerin beslenme konusunda kaygıları artmaya başlar. Çocuğun mide kapasitesi göz önüne almadan sürekli beslenilen çocuklar obezite sorunu ile karşı karşıya kalmaktadır. 5 yaşındaki çocuktan 25 yaşındaki yetişkin gibi yemek yemesini bekleyen anne ve babalar obez çocuklar yetiştirdiğini çocukları obez olduktan sonra fark ediyor.

Hazır gıdalar ile fastfood türü besinler çocukların kilo almasına neden olmaktadır. Yüksek oranda şeker ve enerji içeren bu gıdalardan çocuklarımızı uzak tutmalıyız. Çocukları obeziteden korumak için anne ve baba olarak şunları yapmalıyız:

1-Çocuklara sağlıklı ara ve ana öğünler hazırlamalısınız. Dengeli ve düzenli beslenmeye özen göstermelisiniz.

2-Çocuklarınızın tabağına yiyeceği kadar yemek koyun. Onları bir yetişkin gibi düşünmeyin. Mide kapasiteleri küçüktür. Bir oturuşta tüm yemeği yemeleri için baskı yapmayın. Tabağını bitirmesi için zorlamak çocuğun ileride aşırı miktarda yemek yemesine neden olur.

3-Çocuklara uygun büyüklükte tabak seçin. Tabaya yiyeceği miktarda yemek koyun.

4-Yüksek kalorili, yağlı ve şekerli atıştırmalıklara sınırlama getirin.

5-Çocukların mutfakta size yardım etmesine izin verin. Ara ve ana öğün hazırlarken çocuklarınızdan yardım alın.

6-Yeni besinleri denemeleri için çocuklarınızı cesaretlendirin.

7-Çocuklarınızı ödüllendirirken ve cezalandırırken besinleri kullanmayın. Besinlere karşı tiksinti duyabilirler.

8-Yemezsen arkandan ağlar gibi cümlelerle çocuk üstünde baskı kurmayın. Yeme konusunda ısrarcı olmayın. Yeme içten gelen bir durum olmalıdır. Sizin baskı ve zorlamanız ile yemesin.

9-Çocukları hazır gıda ve fastfood besinlerden uzak tutun.

10-Çocukların televizyon karşısında yemek yemesine izin vermeyin. Televizyon karşısında kişi doyduğunu hissetmez.

11-Yemekleri düzenli saatlerde ailecek birlikte masa başında yemeye özen gösterin.

Obezite riski ile karşılaşan çocuklarda bir takım sağlık sorunları ortaya çıkar. Obezite olan çocuklarda; kalp hastalıkları ve nefes darlığı başta olmak üzere diyabet, böbrek ve karaciğer hastalıkları, cilt kızarması, kasık ve koltuk altı renk değişimi, pişik, isilik, eklem ağrıları ortaya çıkar. Obezite çocuklarda psikolojik rahatsızlıklar görülür. Depresyon, içe kapanma, sosyal ortamdan uzaklaşma, yaşıtlarından kabul görememe korkusu, arkadaş edinememe, düşük benlik algısı gibi sorunlar görülür. Beslenme konusunda çocukların ne kadar yediklerinden çok ne yediklerine odaklanmak gerekir. Sağlıksız, hijyenik olmayan ürünlerden çocuklarımızı uzak tutmalıyız. Katkı maddesi içermeyen, doğal ürünlerle çocuklarımızı beslemeliyiz.

Add a Comment