Çocuklar Neden Geç Yürümeye Başlar

Çocukların ilk adımları her zaman anne ve babalar için mutluluk kaynağı olmuştur. Yürümek çocuk için çok ciddi ve önemli bir olaydır. Bağımsız olmanın ilk basamağıdır. Çocuk ilk etapta emeklemeye başlar. Emekleyerek ulaşamadığı yerlere ulaşır. Ulaşamadığı durumlarda cisimleri çekerek kendine yakınlaştırır. Yürüme ile birlikte çocukların hareket kabiliyeti artar. Yürümeyle birlikte istediği noktaya kitlenen çocuklar hedefine daha hızlı ulaşır.  Çocukların gelişim dönemi incelendiğinde 8-10 aylık bebeklerin emeklediği, 12-14 aylık çocukların yürümeye başladığını görülür. Gelişimde bireysel farklar vardır. Bu yüzden ger çocuğun gelişimi aynı hızda gerçekleşmez. Yürümeye başlamadan önce çocuklar emeklemeye başlar. Her çocuk emekleme yapmaz. Kimi çocuklar emeklemeden yürümeye başlayabilir. Yürüme konusunda erken yürüyen çocuklar olduğu gibi geç yürümeye başlayan çocuklar da vardır. Çocuğun yürümesi için 18 aya kadar beklemek gerekir. 18 aydan sonra çocuk ayağa kalkamıyorsa, tutunarak da olsa yürüyemiyorsa bu durumda çocukta gelişim geriliği olabilir. Vakit kaybetmeden uzman doktora çocukları götürmek gerekir.

  • Çocukların Geç Yürüme Nedenleri

Fiziksel gelişim sorunları, zihinsel gelişim problemleri, kas hastalıkları, kemik eğriliği, vitamin eksikliği, aşırı korumacı anne ve baba tutumları ve aşırı kucakta çocuğun tutulması çocukların geç yürümesine neden olur.  Yürüme Konusunda Anne ve Babaların Dikkat Etmesi Gereken Hususlar:

  1. Anne ve babalar aşırı korumacı tutumdan vazgeçmelidir
  2. Çocuğun yürüme girişimleri desteklenmelidir. Çocuk her ayağa kalktığında çocuk düşer korkusu ile yanına gitmeyin.
  3. Yürümek isteyen çocuğun ekinden tutup destek olun.
  4. Yürüme denemelerinde çocuğu cesaretlendirin.
  5. Çocuğun yanında yürümedi, ne zaman yürüyecek gibi konuşmalar yapmayın.
  6. Korkma, düşme, dikkat et gibi yönergeler yerine sana güveniyorum gibi motivasyon arttırıcı kelimeler kullanın.
  7. Düşen çocuğu kaldırıp öpmek, çok mu acıdı demek yerine hoppa küçük bir kaza oldu ver bakalım elini haydi bir daha dene şeklinde konuşmalar yapılmalıdır. 
  8. Çocuğa yürümek kadar düşmenin de doğal bir durum olduğu uygun bir dille anlatılmalıdır.
  9. Yürüme çalışması yapan ve sehpaya çarpan çocuğa ah pis masa çocuğumun bacağını acıttın diye tepkiler vermeyin.

Add a Comment