Çocuklara Düzen Eğitimi Nasıl Verilir?

Çocuklara düzen alışkanlığı kazandırma çocuk terbiyesi ve ahlakı açısından önemli bir konudur. Anne ve baba olarak çocuklarımızın dağınık olmasından sürekli şikâyet eder dururuz. Özellikle çalışan anne ve babalar için bu durum işkence haline gelir. Çocuklarımızı dağınıklıktan kurtarmak için ilk etapta çocuklarımıza düzenli olma alışkanlığı kazandırmalıyız. Anne ve baba olarak çocuklarımıza düzen alışkanlığı kazandırmak için şikâyet etmekten çok şey gelmesi gerekir elimizden. Bu yazı dizimizde uzmanlardan bu konu hakkında bilgi alarak sizleri bilgilendirmek istedik. Toplumsal bir yaraya parmak basabilmek umuduyla bu yazı dizisini hazırladık. Faydalı olmasını temenni ediyoruz. 

Anne ve baba olarak evde kuralları belirgin bir şekilde koymak gerekir. Bu kurallara evde büyük küçük herkes uymalıdır. Yaşı küçük çocuklar zevk odaklı yaşarlar. Akılları ermediği için görev ve sorumluluk bilinci gelişmemiştir. Oyuncaklarını döker işi bittiği zaman toplamazlar. Çocuklara oyuncakla oynamaya izin vermeden önce kurallar konulması gerekir. Oyun bittikten sonra oyuncaklar toplanacak denilerek çocuklar kurallarla tanıştırılmalıdır. Oyuncağını toplamayan çocuğa oyuncakla belli süre oynamama cezası verilebilir.

 Çocuklara düzenli olmanın önemi anlatılmalıdır. Çocuklar neden düzenli olmak gerektiğini bilmelidir. Neyi ne amaçla yaptıklarının farkına varmaları gerekir. Oyuncakları toplatma bir baskı aracı olarak kullanmayın. Oyuncak toplama işlemini zevkli ve eğlenceli bir işe dönüştürün. Düzenli olma konusunda anne ve baba iyi model olmalı güzel örnek teşkil etmelidir. Çocuklarınızla yürekten bağ kurun. Çocuklardan neler beklediğinizi güzel bir dille anlatmalısınız. Sizi anlayan ve size değer veren çocuklarınız zamanla düzenli olmayı sizi üzmemek adına yapacaktır. Çocuklardan beklediğiniz davranışları evin bir bölümüne asın. Çocuklar dünyayı biz yetişkinler gibi algılayamaz. Sizin onlardan neler beklediğinizi anlamakta güçlük çekebilirler. Çocuklara yapmalarını istediğimiz şeyleri uygun yere asarak kendilerinden neler beklendiğini bilmiş olurlar.

Çocuklara kural koyduğunuz zaman koyduğunuz kuralların takipçisi olun. Çocuklar fırsatları ve boşlukları iyi değerlendirirler. Kural koyup esnettiğiniz zaman çocuklar bunu çok iyi kullanır. Koyduğunuz kuralları esnetmeyin. Koyduğunuz kurala uyulup uyulmadığını takip edin. Kurallar istismar edildiği zaman bunun mutlaka bir yaptırımı olmalıdır. Doğru davranışları takdir edip ödüllendirin. Çocuklar takdir edilmek, onure edilmek ve ödüllendirilmek isterler. Beklenilen davranışları doğru yaptıkları zaman ödüllendirin. Ödül işini abartmayın. Aksi takdirde her davranış sonrası ödül beklentisi içine gireceklerdir. Çocuk neden ödül aldığını bilmelidir. Takdir etmek çocukların doğru davranışları pekiştirmesine neden olur. Bu da istenilen davranışı gösterme sıklığını arttırır.

Çocukları günlük işlerin içine dâhil edin. Çocuklar gerçek nesnelerle oynamaya bayılır. Çocukların tencere, kaşık ve tava ile oynamasına müsaade edin. Çamaşır asarken çamaşıra dokunsun. Bulaşıkları yerleştirirken bırakın onlarda birkaç parça yerleştirsin. Meyve ve sebze yıkarken size yardım etmelerine izin verin. Neyi, nasıl yapması gerektiğini kısa cümlelerle anlatın. Bir şeyin nasıl yapıldığını önce siz yaparak gösterin. Birlikte iş yapmak çocuğun size bağlanmasını hızlandırır. Olumlu bağlılık çocukta güven duygusunu güçlendirir.

Çocuklara görev ve sorumluluk verirken düzenli olmayı kural olarak benimsemelerini sağlayın. İşleri biten eşyayı aldıkları yere geri koyma alışkanlığı kazandırın. Çocuk hangi eşyanın nerede olduğunu bilmelidir. Çocuğun oyuncakları bir kutu da sabit bir noktada yer almalıdır. Çocuk istediği zaman oyuncaklarına ulaşabilmelidir. Çocuğunuza kibarca taviz vermeden kuralları öğretmelisiniz. Bir şeyi aldığınızda yerine koyarken burası onun yeri diyerek çocuğa eşyanın olması gerektiği yeri öğretmiş olursunuz. Çocuklar anne ve babalarını örnek aldığı için anne ve babaların düzen konusunda çocuğa iyi örnek olması gerekir. Sözle değil davranışlarla çocuklara düzen kavramı gösterilmelidir.

Add a Comment