Çocuklara Kural Nasıl Konur?


Her anne ve babanın ortak hedefi topluma uyum sağlayan bireyler yetiştirmektir. Toplumla uyumlu bireyler yetiştirmek için çocuğa uyması gereken kurallar konulması gerekir. Kuralların neden konulduğu, ne şekilde uyulacağı, uyulmazsa karşılaşılacak zorluklar çocuğa açık bir şekilde söylenmelidir. Tüm açıklamalara rağmen çocuklar kurallara uymazsa cezalandırılmalıdır. Çocuk neden ceza aldığını anlamazsa verdiğiniz cezanın da bir anlamı yoktur.

Çocuklara kural koyarken dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Dikkat edilmeyen her kural sizi devre dışı bırakır. Koyduğunuz kuralın bir anlamı kalmaz hedefinize amacınıza ulaşamazsınız. Kural koyarken dikkat edilmesi gereken hususlar şunlardır:

1-ORTAK KARAR VERME: Çocuklara kural belirlerken kuralları çocuklarla birlikte karar vermeniz gerekir. Çocuğun fikri alınarak belirlenen kurala çocuklar daha sadık kaldığı gözlemlenmiştir. Çocuğun kuralı anlaması ve içselleştirmesi daha kolay gerçekleşir.

2-KURALI UYGULAMA BİÇİMİ: Kuralın uygulama biçimi hakkında çocukları bilgilendirmelisiniz. Koyduğunuz kuralı çocuk yanlış anlayabilir. Kuralın uygulama şekli hakkında çocuklara detaylı açıklama yapmalısınız.

3-MANTIĞINI AÇIKLAYIN: Kuralın konulma amacını çocuğa açıklayın. Bu kural şu sebepten dolayı konuldu. Kurala uyulmazsa şu sıkıntıları çekeriz. Kural evde düzeni sağlamak için konuldu. Kuralın olmadığı yerde huzursuzluk ve güvensizlik olur. Kural insanların mutluluğu ve huzur için vardır. Şeklinde açıklanarak çocuğa kurallar sevdirilmelidir.

4-ESNEKLİK: Kural konusunda aşırı katı olmayın. Bazı durumlarda özel anlarda kuralları esnetin. Kural esnetme konusunda aşırı taviz vermeyin. Özel durumların dışında kuralları esnetmeyin. Esnetilen her kural ileride size kural koyduğunuzda pazarlık aracı olarak geri dönecektir.

5-KURAL SAYISINI AZALTIN: İlkokul öğrencisine 6 dan fazla kural koymayın. Kuralları olumsuz ekler ile belirtmeyin. Çevreni kirletme değil de çevremizi temiz tutalım şeklinde cümleler ile kuralları koymalısınız. Me, ma olumsuzluk ekleri ile kurallar oluşturmayın.

6-ÖDÜL VE CEZA SİSTEMİNİ KULLANIN: Kurallara uyulmadığı zaman mutlaka bunun bir bedeli ve yaptırımı olmalıdır. Kurala uymayan çocuklar mutlaka cezalandırılmalıdır. Ceza şiddet ve tehdit içermemelidir. Odadan çıkmama cezası, sevdiği bir şeyden mahrum bırakma gibi cezalar verilebilir. Kurallara uyan çocuklar değişken zamanlı ve değişken oranlı olarak ödüllendirilmelidir. Aferin bu hafta beni hiç üzmedin güzel bir ödülü hak ettin gibi açıklamalar ile çocukların kurallara uyması mutlaka ödüllendirilmelidir. Ödül işini abartmamalısınız. Her olumlu davranıştan sonra ödül vermek çocuğu ödül beklentisi içine sokar. Her davranış sonrası ödül alamayan çocukta hayal kırıklığına neden olur. Alkışlama, aferin gibi sözlerle onure etme gibi ödüller çocuğa verilebilir. Ceza verirken çok dikkatli olmalısınız. Çocuğun olumsuz davranışına odaklanmalısınız. Ceza çocuğun kişiliğine ve benlik bütünlüğüne zarar vermemelidir. Çocuk cezayı neden aldığını bilmelidir. Hatasını anlamalı ve bir daha tekrar etmemeye karar vermesi gerekir. Çocuğun kişiliğine yönelik sözlü tacizlerden uzak durun. Söylenmek, hakaret etmek, dalga geçmek ve kıyaslama yapmak çocuklara büyük zarar verir. Koyduğunuz kurallara ve size olan saygısı azalır.

7-ADİL VE TUTARLI OLUN: Koyduğunuz kurallara siz de uymalısınız. Siz de uyun ki çocuğunuza uygun model ve örnek olun. Kurallar konusunda tutarlı olun. Bir gün hoş görüp bir gün cezalandırma yaparsanız çocuklar ciddi bir dengesizlik durumu yaşar. Kurallar konusunda katı olun ve tutarlı olun. Kurallara uymayan kim olursa olsun es geçmeyin. Evin büyük çocuğu kurala uymadığı zaman ceza veriyorsanız aynı durumu küçük çocuk için de uygulamalısınız. Aksi takdirde büyük çocuğun size ve adil oluşunuza ilişkin görüşü olumsuz etkilenecektir. Sizi adil birisi olarak görmeyecektir. O zaman koyacağınız kuralların bir anlamı olmayacaktır. Size olan bağlılığı ve saygısı azalacaktır.

Add a Comment