Çocuklara Uygun Oyuncak Seçimi Nasıl Yapılır?

  • Oyunların Çocuğun Gelişimine Katkıları

Oyuncaklar çocuğun 5 duyu organını geliştirir. Çocukların bedensel, fiziksel, zihinsel ve sosyal gelişimini hızlandırır. Oyun materyalleri eğitici, güvenli ve yaşa uygun olması gerekir. Oyuncaklar çocukların zeka gelişimini olumlu etkiler. Çocuk gelişinde uyaran zenginliği önemlidir. Çocuk ne kadar çok çeşit oyuncakla oynarsa, ne kadar çok insanla etkileşime girerse zeka gelişimi de o derece gelişir. Oyunlar sayesinde çocukların ilgi alanları ve yetenekleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

  • Çocuklarda Oyun Gelişimi

Çocuklar 2-7 yaş aralığında simgesel oyunlar oynar. Evcilik oyunu ile canlandırma yaparlar. Canlı olmayan nesnelere canlı muamelesi yaparlar. Sopadan at yapar atını gerçekmiş gibi sürer ve sularlar. Oyuncak bebeği üşümesin diye onu sıkıca sararlar. Çocuklar kurallı oyunları ancak 8 yaşından sonra okul çağında oynar. Kurallı oyunlar çocukların sosyalleşmesini sağlar. Çocuklar bir yandan kurallara uyar bir yandan yardımlaşmayı ve dayanışmayı öğrenir. Çocuklar oyunlarda risk almayı öğrenirler. Akranları ile iletişim kurar yeni deneyimler kazanır. Çocukların oynadığı oyunlar;  cinsiyetten, kültürden ve yaşanılan çağlara göre değişiklik gösterir.

  • Oyuncak Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

0-3 yaş dönemi çocuklarının oyuncaklarını anne ve babaları seçer. 3 yaşından sonra çocuk artık ilgi duyduğu oyuncaklarla oynamaya başlar. 3 yaş sonrası çocukların oyuncak seçimine anne ve baba olarak saygı duymalısınız. Çocuğun oyuncak seçimine saygı duyarak kişilik özelliklerine saygı duymuş olursunuz. Çocuğun hangi oyuncakla oynadığı değil nasıl oynadığı önemlidir. Çocuklar oyuncaklarla oynayarak kendilerini ifade ederler. Erkek ve kızlara oyuncak alırken cinsiyet ayrımı yamak doğru değildir. Çocuk için oyuncağın neleri yansıttığı ve ifade ettiğini anlamaya çalışın. Çocukların kronik bir şekilde sürekli aynı oyuncaklarla oynamasına müsaade etmeyin. Çocuklar meraklıdır. Her oyuncağı incelemek isterler. Çocuklar okul öncesi dönemde oyuncak seçiminde farklılaşmaya başlar. Oyuncaklar çocuklar için eğitici nitelikte olmalıdır. Oyuncaklar çocuğun yaşına ve gelişim düzeyine uygun olmalıdır. Çocuklar için tehlike taşıyacak oyuncaklardan uzak durun. Oyuncakların sağlıklı olmasına kansorejen maddeler içermemesine dikkat etmelisiniz. Çocukların önüne bütün oyuncakların dökülmesi doğru değildir. Bütün oyuncakları önüne dökülen çocuklar oyuncak seçiminde ikilem yaşar. Oyuncaklardan çabuk sıkılır ve doyumsuzluk yaşar. {

Add a Comment