Çocuklarda Büyüme Geriliği

  • Büyüme Geriliği Nedir?

Çocukların sağlıklı büyüdüğünü anlamak için yaşıtlarının büyüme hızları göz önüne alınır. Yaşıtlarına göre zayıf ve kısa olan çocuklar için büyüme geriliği hastalığı teşhisi konur. Yetersiz büyüme hormon kaynaklı olduğu gibi genetik ve çevresel faktörlerin etkisi ile ortaya çıkabilir. Çocukların sağlıklı bir gelişim sürmeleri için anne ve babalar çocuklarının gelişimlerini takip etmelidir. Büyümenin sağlıklı ve düzenli olması için organların işlevlerini yerine getirmesi gerekir. Çocukların büyümesinde organların işlevleri takip edilir. Takip sonunda sorunla karşılaşılması durumunda erken müdahale edilir. Böylece olası bir hastalığın oluşması önceden önlenir.

  • Çocuklarda Büyümenin Takibi Neden Önemlidir?

Çocuklarda sağlıklı yaşamın bir göstergesi olarak büyüme hızları esas alınır. Sağlık açısından sorunu olmayan çocuklar büyüme konusunda yaşıtlarıyla benzer gelişim gösterirler. Yetersiz büyüme durumlarında çoğu zaman çocukların ciddi sağlık sorunları yaşadığını ortaya çıkarmıştır. Normal büyümeye genetik, hormonlar ve psikolojik etmenler etki eder.

  •  Büyüme Geriliği Nasıl Tanımlanır?

Çocuğun boyu, kilosu, yaşı normal standart eğrileri üzerinde işaretlenir. Bu sayede büyüme geriliği tespit edilir. Çocuğun her yıl boyu ve kilosu ölçülür. Her yıl çocuğun boy uzama oranına bakılarak büyüme geriliği anlaşılır. Sağlıklı büyüyen her çocuk yılda en az 4 cm uzaması gerekir. Büyüme 4 cm altında gerçekleşirse büyüme geriliğine işaret eder.

Yapılan araştırmalar her çocuğun birbirinden farklı büyüme hızına sahip olduğunu ortaya çıkarmıştır. Büyüme hızı konusunda yaş belirleyici bir role sahiptir. Doğumdan sonra 1 yıl içinde çocuğun 25 cm uzaması normal bir durumdur. Çocuk 4 yaşına geldiğinde bu büyüme hızı 7 cm kadar düşer.

  •  Çocuklarda Büyüme Nasıl ve Hangi Sıklıkla Takip Edilmelidir?

Çocuklarda boy ölçüleri ilk doğumdan sonra 1 yıl içinde her ay yaptırılır. Bu aralık ilerleyen yaşlarda 90 günde 1 düşer. Daha sonra yılda 1 defaya düşer. Boy ve kilo ölçümü belli bir yaşa kadar her ay aksatmadan yapılır. Boy ve kilo ölçümü ile çocuğun normal standartlarda büyüyüp büyümediğini anlayabilirsiniz.

  • Büyüme Geriliğine Yol Açan Durumlar Nelerdir?

Büyüme geriliği anne karnında başlar. Hamilelikte yetersiz beslenen annelerin çocuklarında görülür. Gebelik döneminde yetersiz beslenme çocuğun vitaminsiz kalmasına neden olur. Yetersiz beslenen annelerin çocuklarında kronik hastalıklar ve büyüme geriliği görülür. Yetersiz beslenme sonucu büyüme hormonları ve tiroit hormonları olumsuz etkilenir. Bu da çocuğun ergenlik dönemine geç girmesine neden olur.

  • Büyüme Hangi Yaşlarda Durur?

Büyüme ve ergenlik dönemleri iç içe zamanlardır. Kızlar ergenlik dönemine erkeklere göre 2-3 yıl daha erken girerler. Ergenlik döneminde çocuklarda ilk olarak hızlı boy artışı görülür. Boy artışı zamanla yavaşlar ve tamamen durur. Ergenliğe erken girenlerde büyüme daha kısa sürede sonuçlanır.

  • Büyüme Geriliğinin Tedavisinde Neler Kullanılır?

Büyüme geriliğinde tedavi yöntemine karar verirken önce hastalığa neden olan etmenler saptanır. Çocukta sağlıksız beslenme görülürse ilk aşamada çocuğun sağlıklı ve dengeli beslenmesi sağlanır. Sistematik hastalıklarda ve hormon sorunlarında eksik olan hormonlar yerine konularak tedavi sürecine devam edilir. Büyüme geriliği sorunu çekenlerde tüylenme sorunu görülmez. Hormon eksikliği tespit edildiği zaman hormon takviyesi yapılır. Boyu uzamayan her çocuk için hormon tedavisi uygun değildir. Büyüme geriliğinde kullanılan hormonlar kemiklerin kıkırdak yapısına etki eder. Tüylenmeye neden olmaz.

Add a Comment