Çocuklarda Güneş Çarpması

Güneş Çarpması Nedir?

Güneş çarpması çocuklarda özellikle yaz aylarında görülen bir rahatsızlık durumudur. Çocukları ciddi şekilde etkileyen güneş çarpması kısa sürede tedavi edilmesi gerekir. Tedavide erken müdahale yapılmaması ciddi nörolojik sorunlara neden olur. Geç kalınan müdahalede hastanın ölümüyle sonuçlanabilir. Güneş çarpması ile vücut sıcaklığı normalin üzerine çıkar. Vücut sıcaklığı 41,1 dereceyi aşarak sinir sistemini bozar. Yaz aylarında çok sık görülen güneş çarpmasının hafif yan etkileri vardır. Uzun süre güneşe maruz kalmak ciddi şuur kayıplarının yanı sıra görme bozukluklarına neden olur. Güneşin kızgın olduğu öğlen saatlerinde güneş altında kalmamaya özen gösterin.

  • Güneş Çarpması Belirtileri Nelerdir?

Güneş çarpması sonucu vücut ısısı yükselir. Vücut terleyerek tepki vermez. Yükselen ateş sonrası güneş çarpması hafif belirtiler verir. En önemli belirtisi ateş yükselmesidir. Ateş 40 dereceye ulaşması durumunda acil müdahale gerekir. Güneş çarpması sonucu baş ağrısı ve mide bulantısı görülür. Yüksek ateşle birlikte ortaya çıkan kusma durumlarında hasta en yakın sağlık kuruluşuna götürülmelidir. Güneş çarpması terlemeyi engellediği gibi hastada şuur kaybına ve kaslarda kramp oluşmasına neden olur. Uzun süre güneş altında kalan çocuklarda çok sık görülür. 

  • Güneş Çarpmasından Korunmak için Neler Yapılmalı?

1-KIYAFETE DİKKAT EDİN: Çocuklara yaz aylarında güneş ışığını emen açık renkli kıyafetler giydirin. Çocuklara güneş gözlüğü ve şapka taktırın.

2-SU TÜKETİMİNİ ARTTIRIN: Sıcak havalarda çocukların bol sıvı tüketmesini sağlayın. Şekerli ve asitli içeceklerden çocukları uzak tutun. Bunların yerine meyve suyu, limonata, su ve soda tüketmelerini sağlayın. Günde en az 2 litre su tüketmelerini sağlayın.

3-SIK BANYO YAPTIRIN: Sıcak havalarda çocukların serinlemesi için sık banyo yaptırın. Banyo çocukların vücut ısılarını düşürür. 5 yaş gurubu çocuklar günde 1 kez mutlaka duş almalıdır. Duşu ılık su ile öğlen saatinde almalıdır.

4-ÖĞLEN DIŞARI ÇIKMAYIN: Çocukları güneş çarpmasından korumak için güneşin dik açıyla geldiği ve kızgın olduğu öğlen saatlerinde çocukların dışarıda kalmasına izin vermeyin. Bol sıvı tüketimine önem vermek, güneş kremi kullanmak, güneş gözlüğü ve şapka takarak çocukları güneş çarpmasından koruyabilirsiniz.

Add a Comment