Çocuklarda Küfür Davranışı Nasıl Engellenir?

  • KÜFÜR ÇEŞİTLERİ

Karşımızdaki insana olan kızgınlığımızı ve öfkemizi belirtmek için kullandığımız aşağılayıcı ve kötü sözlere küfür denir. Küfür daha çok içte meydana gelen öfkenin dışa patlamasıdır. Küfür ederken amacımız karşı tarafa zarar vermek, karşı tarafı tahrik etmek ve karşı tarafı kızdırmaktır. Küfür olarak genellikle bedduaları kullanırız. Karşı tarafın zarar görmesi için sözler söyleriz. Küfrü genellikle çocuklar yetişkinleri kendilerine örnek alarak öğrenir. Cinsel içerikli konuşmalar yapmak da küfürlü konuşmadır. Cinsel içerikli konuşmaları genelde erkekler daha çok kullanır. Özellikle 5-7 yaş döneminde çocuklar ayıp olduklarını bildikleri meme kelimesini söyleyerek saatlerce gülerler. Kişiliğe yönelik hakaret sözleri de küfür kapsamına girer. Hakaret edilirken genelde zeka durumu ile dalga geçilir. Hayvan isimleri karşı tarafa söylenerek karşı taraf kızdırılır. Küfür kızgınlık anında söylenen cümlelerdir. Öfke patlaması yaşaya, sinirlerine hakim olmada güçlük çeken kişilerde çok sık görülür.

  • NİÇİN KÜFÜR EDİLİR?

Yeterince ilgi görmeyen ve dikkat çekerek ilgileri üstüne toplamak isteyen çocuklar küfür etme davranışına çok sık başvururlar. Küfür etmenin kötü ve olumsuz bir davranış olduğunu bildikleri halde ailenin kendisiyle ilgilenmesi için küfür ederler. Bazı çocuklar büyüdüğünü ispat etmek için küfür eder. Erişkin bir birey olduğunu, artık bağımsız hareket edebildiğini göstermek amacıyla küfür edilir. Birlikte olduğu arkadaş gurubuna dahil olmak onların beğeni ve taktirini kazanmak için çocuklar küfür edebilirler. Engellendiğini hisseden birey öfke nöbeti geçirerek küfretmeye başlar. Aile terbiyesi almamış, aile içinde sürekli küfür edilen bir ortamda yaşayan çocuklarda küfür etme davranışı çok sık görülür. Bazen küfür ağızdan kaçabilir. Bilinçli söylenmeyen ağızdan kaçan küfürlerde anne ve babaların aşırı sert tepki göstermesi doğru değildir. Bazen görmezden duymazdan gelmek gerekir. Küfür bazen anne ve babadan intikam almak amacıyla çocukların kullandığı bir silah haline gelebilir. Anne ve babayı toplumda zor duruma sokmak için bazı çocuklar küfür edebilir. Küfür çocuklarda bir savunma türüdür. Öfkeyi dışa vurma biçimidir. İsyan etmek, bağımsızlığı ilan etmek için küfür edilir.

  • KÜFÜR NASIL ENGELLENİR?

Küfrün temeli ailede atılır. İlk etapta aile içinde bireyler küfürlü konuşmaması gerekir. Anne ve babası küfürlü konuşan çocuklar daha çok küfür eder. Anne ve baba iyi bir model olması gerekir. Çocukların yanında anne ve baba kesinlikle tartışmamalı ve kaba sözler kullanmamalıdır. Ailenin küfre bakış açısı da önemlidir. Aile küfürlü konuşan birisine net tavır sergilemesi gerekir. Küfrün aile içinde hoş karşılanmadığı çocuklara hissettirilmelidir. Küfürlü konuşan kişiye gerektiğinde ceza verilmelidir. Ceza kızmak, bağırmak, dövmek, tehdit etmek yerine mahrum bırakmak, küsmek ve konuşmamak gibi cezalar olmalıdır. Çocukları küfürlü ortamlardan uzak tutun. Statlar, kahveler ve cafelerde küfür çok sık edilir. Çocukları böyle mekânlara sokmayın. Çocuğunuz ağzından küfür kaçırdığı zaman üstüne gitmeyin ve duymazdan gelin. Küfür eden çocuğun ağzına biber sürmek doğru bir yaklaşım değildir. Küfür eden çocuğa ani tepkiler vermeyin. Sakinleştikten sonra kullandığı cümleler üzerine düşünmesini sağlayın. Küfür sonunda ne kadar utandığınızı dile getirin. Empati yaparak kendisine küfredildiği zaman neler hissedeceğini düşünmesini sağlayın. Küfür anlayış ve hoşgörü ile çözülür. Çocuk kullandığı cümlenin ne kadar kötü bir söz olduğunun farkına varmalıdır. Ceza almamak için küfür etmeyen çocuklar otoritenin olmadığı yerlerde çok rahat küfür ederler. Kalıcı bir davranış değişikliği meydana getirmek istiyorsanız çocuklarınızla bu konuyu uzunca konuşmalısınız. Küfür sonunda yaşayabileceği olumsuz durumları anlatabilirsiniz. Küfrün toplumda nasıl karşılandığını anlayacağı dilde ifade etmelisiniz.

Add a Comment