Çocuklarda Ödev Yapma Bilinci Nasıl Geliştirilir

  • Çocukların Ödev Yapma Bilinci Nasıl Geliştirilir?

Çocuklara ödev yapma bilinci kazandırmak anne ve babaların en temel vazifelerinden birisidir. Çocuk ödevlere ilgi duymadığı zaman ödevler çocuk üzerinde yük oluşturur. Bu da çocukların ödev yapma isteğini yok eder. Çocuklar ödevi öğrenmenin bir parçası olarak görmelidir. Ödevi bir görev ve yük olarak gören çocuklar ödevlerini severek ve isteyerek yapmazlar. Ödev veren eğitimciler bu konuda dikkat etmelidir. Çocuklar ödevlerini yaparken ilk etapta anne ve babaları yanında yer almalıdır. Ne zaman ki çocuk ödevlerini kendi başına yapabilecek olgunluğa erişince o zaman çocukları yalnız bırakmalıdır. Anne ve baba çocuk adına ödevleri yapmamalıdır. Ödevler konusunda yol gösterici ve rehber olmalıdır. Çocukların ödevlerine anne ve babaların aşırı müdahale etmesi çocuğun özgüven sorunu yaşamasına neden olur.

  • Çocuğun Ders Çalıştığı Ortamın Ev Ödevlerine Etkisi

Çalışma ortamı ve odaklanma sorunu motivasyonu büyük ölçüde etkiler. Bu yüzden çocukların ders çalışma ortamında dikkat dağıtıcı unsurlar olmaması gerekir. Ders çalışılan ortamda ses ve gürültü olmamalıdır. Odanın sıcaklığı ideal düzeyde olmalıdır. Duvar ve masada dikkat dağıtacak unsurlar olmamalıdır. Ders çalışılan ortam sık havalandırılmalıdır. Güzel ve temiz kokmalıdır.

  • Ödev Yaparken Mola Vermenin Önemi

Çocukların odaklanma süresi 20 dakikadır. 20 dakikadan sonra çocukların dikkati dağılır ve odaklanma başarısı düşmeye başlar. Ödev yapma süresi maksimum çocuklar için 40 dakika olarak belirlenmelidir. 40 dakikadan sonra çocuklar dinlenmeye çekilmelidir. Dinlenme süresi 10 dakika ile 20 dakika arası olmalıdır. Mola vermek istemeyen çocuğa doğrudan müdahale etmeyin.

Ebeveynler Ev Ödevlerinde Çocuğa Yardım Etmeli mi?

Ev ödevleri konusunda çocuğa destek vermelisiniz. Ödevi tek başına yapabilme becerisini kazanıncaya kadar desteğinizi eksik etmemelisiniz. Çocuğa ödev konusunda rehber ve yol gösterici olmalısınız. Çocuk adına ödevini yapmak doğru değildir. Ödevini sürekli anne ve babasına yaptıran çocuklar tembelliğe alışır. Bağımlı bir kişiliğe kavuşmuş olur. Hayatı boyunca işlerini sürekli birilerine yaptırmanın derdine düşer. Ödevleri birlikte yapmanız ve ona anlatmanız hoşuna gidecektir. Böylece çocuğunuzu ödev konusunda kontrol etme gereği duymazsınız.

Add a Comment