Çocuklarda Saldırganlık Nasıl Önlenir?

  • Saldırganlık Nedir?

Öfke nöbeti ve saldırganlık belirli konularda güçlük çeken çocukların ortak yardım çağrısıdır. Çocuklarımızı saldırgan davranışlardan kurtarmanın birçok yolu vardır. Çocukların içinde bulunduğu durumu iyi anlamak ve analiz etmek çözümün ilk basamağını oluşturur. Çocuklar saldırgan davranışı neden sergiledi. Dikkat çekmek için mi beğeni toplamak için mi yoksa gerçekten ciddi bir psikolojik sorunun belirtisi mi? Tüm bunları saptamadan saldırganlığı önlemek mümkün değildir. Saldırgan tavır sergileyen çocuklara karşı sakin olmak ani tepkiler vermekten kaçınmak gerekir. Aksi takdirde çocuğu saldırgan davranış sergileme konusunda pekiştirmiş olursunuz. Sinirlenmek ve sakinliği kaybetmek çocuktaki saldırgan davranışı daha da körükleyecektir.  Çocuklarda saldırganlık basit bir öfke göstergesi olmayabilir. Saldırganlığın altında derin anlamlar yatabilir. Çocuğun yaşadığı korku ve üzüntü duyguları çocuğu saldırganlığa itebilir. Anne ve babalar çocuklarının duygusal ihtiyaçlarını fark edip bunları zamanında karşılaması gerekir. Çocuklara sağlıklı ve güvenli ortamlar hazırlamalıyız.

  • Çocukta Saldırganlık Belirtileri Nelerdir?

Çocuk diğer çocuklara ve ebeveynlerine fiziksel ve psikolojik zarar vermeye çalışıyorsa, kasıtlı olarak bilerek kötü eylemlerde bulunuyorsa, tekme, ısırma, çığlık, küfür gibi davranışları çok sık sergiliyorsa çocuğunuzda saldırganlık davranışı olduğunu gösterir.

  • Çocuklarda Saldırganlık Nasıl Kontrol Altında Alınır?

Çocukta saldırganlığı önlemek istiyorsanız evde çocuğunuza güvenli ortamlar yaratın. Çocuğunuzla iletişime sakin olduğu bir vakit geçmeye özen gösterin. Çocuğunuzu eleştirmekten ve şiddet uygulamaktan uzak durun. Çocuğunuz duygu ve düşüncelerini özgür bir şekilde ifade etmesi için ortamlar yaratın. Çocuğunuza öfke kontrolü konusunda destek olun. Öfkenin kötü bir duygu olduğunu uygun bir dille anlatın. Eylemlerinin sonucunda ortaya çıkabilecek olumsuzlukları örneklerle açıklayın. Saldırganlık sonucunda çevrenin öfke ve nefretini alabileceklerini toplum tarafından hoş karşılanmayacakları anlatılmalıdır. Saldırganlık sonucu verebilecekleri zararların boyutları hakkında çocuklara bilgi verin. Çocuk durduk yere saldırganlık davranışı sergilemez. Mutlaka saldırgan olmasını tetikleyen bir durum vardır. Anne ve baba olarak yapmanız gereken ilk iş saldırganlığı dizginlemektir. Saldırganlık sergileyen çocuğu sakinleştirmek anlık tepki vermekten sakınmalıyız. Saldırganlığın kaynağını tespit etmelisiniz. Çocuğunuzda saldırgan davranışları engellemek için harekete geçmelisiniz. Gerekli önlem ve tedbirleri almalısınız. Gelecekte oluşabilecek saldırganlıkları engellemeye çalışmalısınız. Saldırgan davranış sergileyen çocuğa uygun cezalar verilerek bu davranışının yanlış olduğunu anlaması sağlanmalıdır. Çocuk saldırgan davranış sergilediğinde mutlaka gerekli tepkiler verilmelidir. Bazen çocuklar yaptığının yanlış olduğunu fark etmeyebilir. Bunu anlamak için çevresinde bulunan insanların tepkilerini gözlemler. Çocuk saldırgan davranış sergilediğinde gülünmesi ve olumlu tepkiler verilmesi çocukta saldırgan davranışların devamını sağlayacaktır. Saldırganlık davranışından duyulan rahatsızlık ve memnuniyetsizlik çocuklara kesin bir biçimde ifade edilmelidir.

Saldırganlık konusunda anne ve baba çocuklarına iyi bir model olmalıdır. Çocuklar anne ve babalarını örnek alırlar. Evde çocuklarının önünde öfke krizi geçiren ve saldırgan davranışlar sergileyen anne ve babalar çocuklarına saldırganlık konusunda kötü örnek olmaktadır. Saldırgan davranışlar kesinlikle görmezden gelinmemelidir. Çocuğa gerekli uyarı ve ikazlar mutlaka yapılmalıdır.  Bağırmak ya da incitici sert sözler söylemek çocuğunuzun savunmasız ve özgüvensiz biri olmasına neden olup çocukta kalıcı hasarlara neden olur. Böyle bir ortamda büyüyen çocuk sorunlarını şiddete başvurarak çözmeye çalışır.  Eğer çocuk ebeveynlerinin bağırarak konuştuğuna, birbirlerini dinlemediklerine, şiddet gösterdiklerine veya kapı çarpıp çıktıklarını görürse aynı davranışları çocuklarda ilişkilerinde sergileyecektir. Çocukta saldırganlık davranışını ne yaparsanız yapın çözemediğiniz durumlarda mutlaka uzman desteği almalısınız. Bunun için çocuğunuzu iyi bir çocuk psikologuna götürmelisiniz. Uzman kişiler çocuklarınızdaki saldırgan davranışının nedenlerini bulup sorunu çözme konusunda size önemli tavsiyelerde bulunacaklardır.

Add a Comment