Çocukların Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir?

Çocukların bağışıklık sistemi beslenme, uyku ya da stres gibi faktörler nedeniyle zayıf düşer. Bağışıklık sistemi zayıf olan çocuklar çok sık hastalanır. Anne ve baba olarak çocukların bağışıklık sistemini güçlendirmek için gerekli önlem ve tedbirleri almalıyız. Çocukların bağışıklık sistemini güçlendirme konusunda uzmanların tavsiye ettiği hususlar şunlardır:

  1. HİJYEN KURALLARINA DİKKAT EDİN: Bağışıklık sistemi ile hijyen kuralları arasında sıkı bir bağ vardır. Hijyen kuralları ihlal edildiği zaman bağışıklık sistemi zayıflar. Temizlik ve hijyen arttıkça bağışıklık sistemi doğru çalışır ve güçlenir.
  2. AŞILARI AKSATMAYIN: Çocukları hastalıklardan korumak için aşı takvimine uymalısınız. Aşılar bağışıklık sistemini hücresel uyararak sıvısal bağışıklık oluşturur. Böylece hastalık daha oluşmadan o hastalığa karşı vücut direnç kazanır. Aşı temsil ettiği mikroorganizmanın kendisi kadar sonuç vermez. Bu yüzden kalıcı bir direnç için aşıların belli aralıklarla tekrarlanması gerekir.
  3. DENGELİ VE DÜZENLİ BESLENME: Vücut direnci yeterli ve dengeli beslenme ile güçlenir. Hastalıklar genelde temizlik kurallarına dikkat etmemekten ya da yanlış beslenme alışkanlıklarından kaynaklanır. Her besin gurubundan yeterli düzeyde almaya dengeli beslenme denir. Günlük 3 öğün her gün düzenli saatlerde beslenmeye ise düzenli beslenme denir. Dengeli ve düzenli beslenen bireylerin bağışıklık sistemi güçlenir.
  4. SPOR VE EGZERSİZLER: Düzenli spor ve egzersiz vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir. Uzun süre televizyon ve bilgisayar başında vakit geçiren kişiler yeterli uyku ve dinlenme yaşayamazlar. Bedensel ve ruhsal yorgunluk bağışıklık sistemini zayıflatır. Beslenme şekli de güçlendirir.
  5. UYKU SÜRESİ: Sağlıklı bir gelişim için kesintisiz gece uykusu çok önemlidir. Bebekler uyuyarak büyür. Uyku sırasında vücut karanlıkta melatonin hormonu saflılar. Bu hormon vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir. Uyku esnasında bebeğin çalışmayan kasları çalışarak enerji depoları yenilenir. Bebekler uyurken beyinleri çalışır ve gelişmeye başlar. Uyanıkken oynarken öğrendiği bilgileri uyku sırasında organize eder. Böylece beyinde nöronlar arasında bağ kurulur. Uyku süresi ve kalitesi bütün gelişim alanları için büyük önem taşır. İyi uyuyan ve dinlenen bebekler uyku öncesi depoladığı bilgileri hafızasına daha düzenli yerleştirir. Uyandığı zaman güne daha zihinde ve enerjik başlar. Uyandığı zaman yeni şeyler öğrenmeye istekli hale gelir. Oyunlarını daha kaliteli oynar. Gece uykusu devamlı bölünen bebeklerin gelişimlerinde sorunlar ortaya çıkar. Bebeklerin rahat bir uyku çekmesi için gerekli düzenlemeyi yapmak anne ve babaların temel görevidir. Sağlıklı mutlu ve gelişimini tamamlamış çocuklar yetiştirmek için çocukların uyku düzeni sağlanmalıdır.

Add a Comment