Kreş Eğitiminin Önemi

Kreşin Çocuk İçin Önemi

Kreş çocuk için iyi bir deneyimdir. Kreş çocuğun ilk okul deneyimidir. Çocuğun evden ilk uzaklaşma sürecidir. Çocuklarını kreşe gönderen anne ve babalar mutluluk, üzüntü ve vicdan azabı çekerler. 3 yaşından sonra çocukların ihtiyaçları değişmeye başlar. Akranları ile birlikte olmak, gurubun üyesi olmak ve toplumsal kuralları öğrenmeye ihtiyaç duyarlar.

Kreş Eğitiminin Çocuğun Yaşamına ve Gelişimine Katkıları Şunlardır:

1-SOSYALLEŞME: Çocuk kreş eğitimi ile sosyalleşmeye başlar. Akranları ile birlikte oyunlar öğrenir. Öğrenme süreci gelişir. Toplumsal kuralları öğrenmeye başlar. Çevresindeki insanlara ve kurallara uyum sağlamayı öğrenir. İş birliği ve yardımlaşmayı öğrenir. Akranları ile paylaşarak hoş vakitler geçirir. Sosyalleşen birey guruba dahil olur. Kendini ifade eder.

2-GELİŞİM ALANLARINI DESTEKLER: Kreş eğitimi çocuğun zihinsel, psikomotor, dil, sosyal gelişimlerine olumlu yönde katkı sağlar. Kes yapıştır boyama gibi etkinliklerle çocuğun küçük kas ve psikomotor yapısı güçlenir. Sayıları ve renkleri öğrenen çocuğun zihinsel gelişimi hızlanır. Akranları ile birlikte iş yapan ve yardımlaşan çocuk sosyalleşir.

3-GÜÇLÜ VE ZAYIF YÖNLERİNİ KEŞFEDER: Kreş eğitimi ile birlikte çocuklar güçlü ve zayıf yönlerini keşfeder. İyi olduğu alanlarda kendini geliştirmeye çalışır. Kendini tanımaya başlar. Mesleki yönlendirmeler bu dönemde başlanır.

4-OKULA HAZIR HALE GELİR: Eğitimin ilk basamağı olan ilköğretim dönemine kreş eğitimi alan çocuklar daha hazır bir pozisyonda girerler. Zihinsel gelişimlerini tamamlayan temel kavramları öğrenen çocuklar ilköğretimde okuma yazma becerisini daha kolay öğrenirler. Okul korkusu, anne ve babadan ayrılma gibi duygusal sendromları kreş döneminde atlatan çocuk ilkokul yıllarında duygusal sorunlar yaşamazlar. Okula daha kısa sürede uyum sağlarlar.

5-ÖZGÜVENİ GELİŞİR: Tek başına iş yapabilme, ihtiyaçlarını karşılama ve Özbakım becerilerini yerine getirme gibi davranışlar kreş döneminde kazanılır. Bireyin kendine olan özgüveni artar. Kendini değerli ve önemli görmeye başlar. Anne ve babasından bağımsız hareket etme yeteneği gelişir.

6-KİŞİLİĞİ GELİŞİR: Kreş ortamında çocuk yardımlaşmayı öğrenir. Birlikte iş yapan çocuklar yardımlaşarak yeni bir ürün ortaya koyarlar. Kreş ortamında birlikte çalışma alışkanlığı kazanır. Başkalarının haklarına saygı duymayı öğrenir. Sıraya girmeyi, saygı göstermeyi ve hoşgörü yapmayı öğrenir. Kreş döneminde empati kurma becerisi kazanır. Kreşe gitmeyen çocuk evde oyun arkadaşı olmadığı için paylaşmayı sevmez. Birlikte iş yapma becerisi kazanamaz. Okul yıllarında içine kapanık kendi başına takılan uyum sorunu yaşayan bireyler haline gelebilir.

Çocuklar mutlaka kreşe gönderilmelidir. Kreş çocuğa birçok açıdan olumlu yönde katkı sağlar. Kreş eğitimi alan çocuklar kendilerini daha rahat ifade eder. Temel kavram bilgisine sahip olduğu için okul hayatında başarılı olur. Kreş döneminde çocuk hayatına ilişkin birçok soru ve sorunu halleder. Çocuğun sosyal ve zihinsel gelişimi kreş eğitimi ile birlikte atağa geçer. Bu yüzden anne ve babalar çocuklarına mutlaka kreş eğitimi aldırmalıdır.

Add a Comment