Okula Yeni Başlayan Çocuğun Okula Uyum Süreci

Okula Yeni Başlayacak Çocukların Okula Uyum Süreci

Okula yeni başlayan çocukların okulda ilk ayı çocuk gelişimi açısından büyük önem taşır. Çocukların okula alışması ve uyum sağlaması için anne ve babaların bu süreçte çocuklarıyla yakından ilgilenmesi gerekir. Çalışan anne ve babalar çocuklarını bakıcıya ve aile büyüklerine emanet eder. Çocukların bakımıyla ilgilenen bakıcılar çocukların bakımlarına destek olurlar. Çocukların kişisel bakımına odaklanan bakıcılar genelde çocukların zihinsel, dil, sosyal gelişimlerini yeterince destekleyemezler. Okul öncesi eğitimin de atlanılması çocuğun ilkokul yıllarına sıkıntılı başlamasına neden olur. Çocukların okul sıkıntısını aşması bakımından çocuklar 3 yaşından sonra okul öncesi kurumlara gönderilmesi gerekir. Okul öncesi kurumlar çocuğun gelişimlerini destekler ve becerilerini geliştirici etkinlikler tasarlar.

Çocuğun kişisel gelişiminde doğru bir başlangıcı yapması çocuğun tüm eğitim hayatını etkiler. Okul öncesi dönemde kişiliğin oluşması ve toplumsal davranış gelişimi için önemli bir dönemdir. Bu aşamada çocuk duygu ve düşüncelerini daha kolay yönetir. Okul kaygısı yaşayan çocukla anne ve baba konuşmalıdır. Bu konuşmayla okula ilk kez başlayan çocuktaki kaygıyı giderilir. Okul ve etkinlikler hakkında çocuğa bilgi vermek gerekir. Çocuk okulda kendisini nelerin beklediğini ve neler yaşayacağını bilmelidir. Böylece çocuğun kaygı ve endişeleri giderilmiş olur. Okul etkinlikleri, uyku saatleri, yemek saatleri hakkında çocuğa detaylı bilgi vermek gerekir. Çocuğun hayatında ne gibi değişiklikler olacağı çocuğa ifade edilmelidir.

Çocuğun okul kaygılarını yenebilmesi için tüm soru ve sorunlarını anne ve babası ile paylaşması gerekir. Çocuk korkmadığı kendini güvenli hissettiği ortamlarda kendini açar. Sert tavır sergileyen ve çocuklarına her fırsatta bağıran ailelerin çocukları dert ve sorunlarını aileleri ile paylaşmak yerine içine atmaktadır. Çocukların sorularına karşı sabırlı olunmalı kızmadan güzel açıklamalar getirilmelidir. Okul düzenini bilmeyen çocuğa okul kuralları yavaşça hatırlatılmalıdır. Bunu sağlamak için çocuklar belirli aralıklarla kısa süreli oyun guruplarına dâhil edilmelidir.

Okula uyum sürecinde çocuğun bağımsızlık duygusu desteklenmelidir. Çocukların yemek tabaklarını kendilerinin yapmasına izin verilmelidir. Tuvalet sonrası temizliğini yaptırmak, odasını toplatmak, oyuncaklarını kaldırmak gibi görev ev sorumluluklar çocuklara verilmelidir. Okula yeni başlayan çocuklara dikkat arttırıcı etkinlikler yapılmalıdır. Bunun için çocuğa lego, oyun hamuru ve yapboz oyunları oynatabilirsiniz. Çocuğun dikkatini arttırmaya çalışırken çocukların dil gelişimi de desteklenmelidir. Anne ve babalar çocukların yaşına ve seviyesine uygun resimli kitaplar okumalıdır. Kitapla ilgili sorular çocuğa yöneltilmelidir.

Okula uyum süreci için gerekli önlemler alındığında çocuk 1 hafta 10 gün içinde uyum sağlar. Uyum sağlamada güçlük çeken çocuklarda karın ağısı, mide bulantısı ateş gibi durumlar görülür. Çocukların okula uyum sürecinde aileler ve öğretmenler gerekli anlayış ve olgunluğu göstermelidir. Okula yeni başlayan çocukların gelişim özellikleri desteklenmek çocukların okulda yaşayacağı sıkıntıları en aza indirir.

Add a Comment